Фурнир: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 185 бајти ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Слика:furniri.gif|thumb|right|250px|Неколку вида фурнир]]
[[Слика:furnir-primena.jpg|thumb|right|250px|Примена на фурнир врз плоча]]
'''Фурнир''' (од [[герм.]] ''Furnier'') во [[дрводелство]]то е тенко резне дрво, обично поетнко од 3 [[милиметар|милиметри]]. Слоевите фурнир се [[лепак|лепат]] или [[стега]]ат на основни даски на разни материјали (како [[дрво (материјал)|дрво]], [[иверка]] или [[средно-густ лесонит]]) за добивање на [[врата|врати]], горни или бочни дрвени плочи за [[креденец|креденци]], [[паркет]]ирани [[под]]ови и [[мебел]]. Се корситат и за [[интарзија]]. [[Шперплоча]]та се прави од неколку слоја фурнир, секој залепен под прав агол ан соседните слоеви. Фурнирот се користи и за декорирање на предмети како кутии и сл.
 

Прегледник