Фурнир: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 15 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Секој процес на режење дава своја препознатлива гранулација, зависно од видот на [[дрво (растение)|дрвото]]. При сите методи се јавува искривување во гранулацијата. При навлегувањето на пилата во дрвото, таа прави лабава страна (каде клетките се расечени) и набиена страна (кате се потиснати).
 
Порано фурнирите се [[пила|пилеле]] но со тоа се јавува и непотребненнепотребен губиток (отпадоци) на дрво. Фурнирањето е древна вештина, која ја употрбувале уште [[Стар Египет|старите египјани]] за нивниот [[мебел]].
 
== Видете исто така ==

Прегледник