Разлика помеѓу преработките на „Монизам“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 19 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Монизам''', во метафизиката, е доктрина дека светот во основа е една супстанција ил...)
 
'''Монизам''', во [[метафизика]]та, е доктрина дека светот во основа е една супстанција или содржи еден вид сустанција. Монизмот се спротиставува и на ''дуализмот'' и на ''плураизмот''. Примери за монизмот вклучуваат материјализам, пантеизам и метафизички идеализам. <ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, 2005, Книга 6, стр. 153 </ref>
{{никулец}}
 
 

Прегледник