Разлика помеѓу преработките на „Папа Сикст IV“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 421 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
'''Папа Сикст IV''' ([[лат.]] Sixtus PP. IV)([[21 јули]] [[1414]] - [[14 август]] [[1484]]) бил римски [[папа]] од [[9 август]] [[1471]] до [[14 август]] [[1484]]. Бил папа којшто работел за интересите на воето семејство. Тој назначил 5 свои роднини во кардинали, а уште десетмина поставил на високи црковни позиции. Неговите семејни амбиции довеле до сериозни конфликти со [[Фиренца]], [[Милано]] и [[Венеција]], кои постојано го следел подемот на семејството дела Ровере.
 
Во [[1482]] вовел норми со кои ги ограничи дејствијата на [[Шпанска инквизиција|инквизицијата]] во [[Шпанија]], подчинувајќи го нејзиниот основач доминиканецот [[Доминиканци|доминиканецотТомас Торквемада]]. Освен тоа, во негово време започнал редизајнот и обновата на [[ТомасРим]] Торквемадапреку проширување на улиците и уништување на урнатините од античноста. [[Систинска капела|Систинската капела]] била реновирана во негово време, па истата била наречена по него.
 
{{Папи}}

Прегледник