ГНУ: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 17 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
 
Нема опис на уредувањето
'''ГНУ''' е рекурзивна кратеницакратенка која се чита '''Г'''ну '''н'''е е ј'''у'''никс.
 
'''ГНУ''' е софтверски проект започнат во 1983 година од страна на [[Ричард Сталман]] со цел да се напише комплетен [[оперативен систем]] кој би бил слободен во смисол на слободен софтвер: било кој и секој корисник би имал право и возможностможност да го умножува, менува и редистрибуира програмотпрограма под условите на [[ГНУ ОпштаОпштата Јавнајавна Лиценцалиценца]]. ГНУ проектот го води Фондацијата за слободен софтвер. Маскотата на ГНУ е афричкото животно [[Гну|гну]].
 
 
ГНУ проектот има развиено голем број на програми, вкључујкивклучувајќи кого и едиторотуредувачот Имакс (Emacs), ГНУ компајлер (GNU Compiler Collection - GCC) и ГНУ дибагер (GNU Debugger - GDB). Елементите на ГНУ системот во комбинација со системското јадро [[Линукс]] (Linux), кое не е дел од ГНУ преоктотпроектот алино се дистрибуира под [[ГНУ ОпштаОпштата Јавнајавна Лиценцалиценца]], сочинува комплетен [[оперативен систем]] [[ГНУ/Линукс]].
 
== Надворешни информации и врски ==
Анонимен корисник

Прегледник