Гаспар Санз: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 163 бајти ,  пред 15 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Нова страница: thumb|right|250px|Гаспар Санз '''Гаспар Санз''' (шпански: ''Gaspar Sanz'') ([[4 а...)
 
сНема опис на уредувањето
[[Слика:Gaspar Sanz.jpg|thumb|right|250px|Гаспар Санз]]
'''Гаспар Санз''' ([[Шпански јазик|шпански]]: ''Gaspar Sanz'') ([[4 април]], [[1640]] - [[1710]]) бил [[Шпанија|шпански]] [[композитор]] и [[свештеник]] роден во [[Каланда]] во регионот [[Арагон]]. Станал доминантна фигура во [[Шпанија|шпанската]] [[барокна музика]], и извршил силно влијание врз неколку композитори низ вековите. На пример, неговото дело ''Instrucción de música sobre la Guitarra Española'' ([[Вовед во музиката за шпанска гитара]]) во голема мера оставило силно влијание врз [[Хоакин Родриго]] ''[[Фантазија за еден господин]]''. Оваа книга исто така е голем извор за употребата и свирењето на [[барокна гитара|барокната гитара]]. Санз се здобил со голема слава заради овие книги, како и неговото дело '' [[Шпанска свита (Санз)|Шпанска свита]]'' .
 
==Видете исто така==
*[[Барокна гитара]]
*[[Класична гитара]]
*[[Репертоар за класична гитара]]
 
 

Прегледник