Руско-јапонска војна: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|combatant2={{flagicon|Empire of Japan}} [[Јапонска империја]]
|commander1={{flagicon|Russia}} [[Николај II]]<br/>{{flagicon|Russia}} [[Алексеј Куропаткин]]<br/>{{flagicon|Russia|naval}} [[Степан Максров]]{{KIA}}<br/>
|commander2={{flagicon|Empire of Japan}} [[EmperorМуцухито Meiji]]<br/>{{flagicon|Empire of Japan|army}} [[ŌyamaОјама IwaoИвао]]<br/>{{flagicon|Empire of Japan|army}} [[NogiНоги MaresukeМарсуки]]<br>{{flagicon|Empire of Japan|naval}} [[TōgōТого HeihachirōХеихатиро]]
|strength1= 500,000
|strength2= 300,000
|casualties1=25,331 killed убиени<br>6,127 died ofповредени wounds<br>11,170 diedпочинати ofод diseaseболест<br><ref>Samuel Dumas, Losses of Life Caused By War (1923)</ref>
|casualties2=47,152 killed убиени<br>11,424 died ofповредени wounds<br>21,802 diedпочинати ofод diseaseболест<br><ref>[http://users.erols.com/mwhite28/warstat3.htm#RJW Erols.com], Twentieth Century Atlas – Death Tolls and Casualty Statistics for Wars, Dictatorships and Genocides.</ref>
|примечание =<references/>}}
|
}}
 
'''Руско-јапонската војна''' (1904-1905) бил судир меѓу [[Русија]] и [[Јапонија]] заради територијално ширење во [[Источна Азија]].
 
Со потпишувањето на [[Договорот од Портсмут]], [[Русија]] ја напуштила нејзината експанзионистичка политика во [[Источна Азија]], и Јапонија се стекнала со ефективна контрола над [[Кореја]] и поголем дел од [[Манџурија]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Конфликти во 1904 година]]

Прегледник