Разлика помеѓу преработките на „Марија II“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 681 бајт ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с
Таа била ќерка на кралот [[Џемс II]], католички преобратена, таа била одгледана како протестантка и во [[1677]] година сее омажила за својот братучед, Вилијам од Оранж. Тие живееле во [[Холандија]] сè додека англиските благородници спротиставени на прокатоличката политика на Џемс не ги поканиле Вилијам и Мери да го земат англискиот трон. Откако Вилијам со истоварил со холандската војска ([[1689]]), Џемс избегал избегал и Мери и Вилијам (како крал Вилијам III) станале владетели на [[Англија]] (1689). Мери уживала во големата популарност, и нејзините холандски вкусови имале големо влијание на англиското грнчарство, уредување на градините и внатрешното уредување. Таа умрела од сипаници на возраст од 32 години.
 
{{DEFAULTSORT:Марија II}}
 
[[Категорија:Шкотски кралици]]
[[Категорија:Англиски кралици]]
[[Категорија:Англиски и британски принцези]]
[[Категорија:Шкотски принцези]]
[[Категорија:АнглискиПретенденти иза Британскифранцускиот принцезипрестол]]
[[Категорија:Стјуартска династија]]
[[Категорија:Протестантски монарси]]
[[Категорија:Англичани од француско потекло]]
[[Категорија:Англичани од шкотско потекло]]
[[Категорија:Вестминстерчани]]
[[Категорија:Погреби во Вестминстерската катедрала]]
 
[[af:Maria II van Engeland]]

Прегледник