Аеродром Неапол: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3.760 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
Нема опис на уредувањето
 
==Историја==
Месноста Каподичино организираше летачки егзибиции уште во 1910 година. За време на Првата Светска Војна, месноста каде што е сегашниот аеродром се претвори во воен аеродром со цел да се одбрани градот од Австро-Унгарските и Германски воени сили. Посветен на Уго Нуита (Италијански авијатичар), аеродромот беше воена база за време на Фашизмот и Втората Светска Војна.
Во текот на Втората Светска Војна аеродромот беше користен од воздушните сили на САД во текот на таканаречената Италијанска кампања.
 
Со комерцијален сообраќај се започна во 1950 година. Во 1980 година GE.S.A.C. ("Gestione Servizi Aeroporto Capodichino") беше назначен да управува со аеродромот. Лиценцата за управување со аеродромот важи до 2043 година.
==Статистика==
 
==Авиокомпании и дестинации==
* [[Aer Lingus]] (Даблин [сезонски])
* [[Aerosvit Airlines]] (Киев, Лвив)
* [[Air Berlin]] (Берлин Тегел, [[Аеродром Келн/Бон|Келн/Бон]], [[Аеродром Дизелдорф|Дизелдорф]], [[Аеродром Франкфурт|Франкфурт]], [[Аеродром Хамбург|Хамбург]], [[Аеродром Хановер|Хановер]], [[Аеродром Минхен|Минхен]], [[Аеродром Штутгарт|Штутгарт]], [[Аеродром Цирих|Цирих]])
* [[Air France]] ([[Аеродром Париз Де Гол|Париз Де Гол]])
* [[Air Italy]] ([[Аеродром Катанија|Катанија]], Милано Бергамо, Ница, Олбија, Палермо, [[Аеродром Торино|Торино]], Верона)
* [[Air Malta]] (Малта)
* [[Air Vallee]] | Римини
* [[Alitalia]] (Атина, [[Аеродром Милано Линате|Милано Линате]], [[Аеродром Рим Фиумичино|Рим Фиумичино]]
* Alitalia оперирано од [[Air One]] ([[Аеродром Болоња|Болоња]], [[Аеродром Катанија|Катанија]], Џенова, [[Аеродром Милано Линате|Милано Линате]], [[Аеродром Милано Малпенза|Милано Малпенза]], Палермо, [[Аеродром Торино|Торино]], [[Аеродром Венеција|Венеција]])
* [[Arkia]] (Тел Авив)
* [[Austrian Airlines]] ([[Аеродром Виена|Виена]])
* [[Blue Air]](Букурешт)
* [[Brussels Airlines]] (Брисел)
* [[British Airways]] | (Лондон Гетвик)
* [[Cimber Sterling]] | ([[Аеродром Копенхаген]])
* [[EasyJet]] | (Базел, [[Аеродром Берлин Шонефелд|Берлин Шонефелд]], Женева, Ибица, Ливерпул, Лондон Гетвик, Лондон Станстед, [[Аеродром Милано Малпенза|Милано Малпенза]], Париз Орли, [[Аеродром Венеција|Венеција]])
* [[Globus Airlines]] | (Москва Домодедово)
* [[Iberia Airlines|Iberia]] оперирано од [[Air Nostrum]] | ([[Аеродром Мадрид]])
* [[InterSky]] | (Фридрихсхафен)
* [[Israir]] | (Тел Авив)
* [[Jetairfly]] | (Брисел)
* [[Луфтханза]] | ([[Аеродром Франкфурт|Франкфурт]], [[Аеродром Милано Малпенза|Милано Малпенза]], [[Аеродром Минхен|Минхен]])
* [[Lufthansa Regional]] оперирано од [[Air Dolomiti]] | ([[Аеродром Минхен|Минхен]])
* Lufthansa Regional оперирано од [[Eurowings]] ([[Аеродром Дизелдорф|Дизелдорф]])
* [[Luxair]] | (Луксембург)
 
 
==Транспорт==
721

уредување

Прегледник