Разлика помеѓу преработките на „Апсида“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 19 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
{{никулец}}
Полуцилиндрично просторно проширување на одредена просторија. Честа употреба има кај религиозни објекти, најчесто христијански храмови ([[црква|цркви]]) и тоа на источната страна, за во него да се смести олтарот.
Анонимен корисник

Прегледник