Разлика помеѓу преработките на „Апсида“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
Полуцилиндрично просторно проширување на одредена просторија. Честа употреба има кај религиозни објекти, најчесто христијански храмови ([[цркви|црква|цркви]]) и тоа на источната страна, за во него да се смести олтарот.
100

уредувања

Прегледник