Разлика помеѓу преработките на „Апсида“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 15 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: Полуцилиндрично просторно проширување на одредена просторија. Честа употреба има кај религи...)
 
Полуцилиндрично просторно проширување на одредена просторија. Честа употреба има кај религиозни објекти, најчесто христијански храмови ([[цркви|црква]]) и тоа на источната страна, за во него да се смести олтарот.
100

уредувања

Прегледник