Разлика помеѓу преработките на „Хонда“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 120 бајти ,  пред 9 години
с
Бот менува: филозоф... -> философ..., кој што -> којшто, едукација -> образование, интернационалниот -> меѓународниот, File -> Податотека
с (Бот Додава: pnb:ہنڈا)
с (Бот менува: филозоф... -> философ..., кој што -> којшто, едукација -> образование, интернационалниот -> меѓународниот, File -> Податотека)
<table width="250" border="1" align="right" cellpadding="4" cellspacing="0" bordercolor="#666666">
<tr>
<td colspan="2">[[FileПодатотека:Honda-logo.svg|250px]]</td>
</tr>
<tr>
Едниот заштитен знак беше зборот HM вметнат во овална геометриска форма. Апликацијата, потпишана од страна на основачот Soichiro Honda, беше запишана во основната категорија на производите од не метален градежен материјал. Описот вклучен во HM заштитниот знак се однесуваше за копнени возила, имено, моторни возила, мотоцикли и камиони. Регистрацијата на заштитниот знак беше одобрена на 15 септември 1964 година.
 
На истиот датум, 30 август 1963 година, Хонда поднесе втор заштитен знак кај USPTO. Вториот заштитен знак беше крилестиот дизајн на логото HM кој штокојшто Хонда го имаше регистрирано во Јапонија од 15 јуни, 1962 година. Крилестиот HM знак е исто така во производите од не метален градежен материјал и се применува за стоки и услуги за копнени возила, имено, моторни возила, мотоцикли и камиони. USPTO ја одобри регистрацијата на 15 септември 1964 година.
 
Како забелешка, USPTO отпрвин ја одбиваше апликацијата на Хонда и за обичниот и за крилестиот HM знак. Канцеларијата на САД за заштитни знакови посочи два други HM заштитни знака кои најверојатно ќе предизвикаат конфузија, грешка или залажување. Покрај тоа тие утврдија дека идентификацијата на стоката е премногу широка и неопределена. Еден од збунувачките HM заштитни знака е САД регистрацијата со број 748,4794 за пневматски гуми, во сопственост на B.F. Goodrich. Другиот збунувачки знак е за Holman & Moody автомобилските тела и рамки, САД Регистрација број 708.684. Хонда одговори на сето тоа и, следејќи ги предупредувањата и прекорите на USPTO, ги промени нејзините апликации за да го прецизира описот на нејзините стоки и услуги и лесно да се разликуваат Хонда HM заштитните знака, со што ќе се избегне грешка, конфузија или залажување. Поради тоа, USPTO ја одобри регистрацијата на Хонда за двата знака. Статусот на заштитниот знак HM и стилизираниот крилест заштитен знак HM во САД беше регистриран и обновен. Двата знака се во сопственост на Honda Motor Co. LTD во Токио, Јапонија.
 
== Профил на компанијата и поделби ==
[[FileПодатотека:Honda aoyama.JPG|thumb|upright|right|[[Minato, Tokyo|Honda headquarters]] building in Japan]]
Седиштето на Хонда е во Минато, Токио, Јапонија. Нивните акции се тргуваат на берзата во Токио и на њујоршката берза, како и на берзите во Осака, Нагоја, Јапонија, Сапоро, Кијото, Фукуока, Лондон, Париз и Швајцарија.
 
 
Хонда е најголемиот произведувач на мотоцикли во Јапонија уште од нејзините почетоци во 1955 година. Во својот врв во 1982 година, Хонда произведе скоро 3.000.000 мотоцикли. До 2006 оваа бројка беше намалена на околу 550.000, но се уште беше повисока од на нејзините три домашни конкуренти.
Во текот на 1960-тите години, кога беше мал производител, Хонда избувна на јапонскиот пазар на мотоцикли и почна со извоз во САД. Приказната на Хонда како архетип на еден мал производител кој штокојшто влегува во нов пазар веќе окупиран од страна на високо доминантни конкуренти, приказната за нејзиниот влез на пазарот и нејзиниот последователен огромен успех во САД и во целиот свет е предмет на некои академски контроверзии. Натпреварувачките објаснувања биле напредни за да се објасни стратегијата на Хонда и причините за нејзиниот успех.
Првото од овие објаснувања е ставено напред кога, во 1975 година, Boston Consulting Group (BCG) беше овластена од страна на владата на Велика Британија за да напише извештај објаснувајќи зошто и како британската моторна индустрија беше надмината од нејзините јапонски конкуренти. Во извештајот се заклучува дека јапонските фирми, вклучувајќи ја и Хонда, настојувале на голем обем на производство (направиле голем број на мотори) со цел да ги искористат предностите од економијата на обем и учењето на ефектите на кривина. Во него, за падот на британската моторна индустрија се обвинуваше неуспехот на британските менаџери да инвестираат во нивните бизниси и да профитираат од економиите на обем и опсег.
Второто објаснување беше понудено во 1984 година од страна на Ричард Паскал кој ги интервјуираше директорите на Хонда кои беа одговорни за влезот на фирмата на американскиот пазар. За разлика од цврсто фокусираната стратегија на ниски трошоци и голем обем што BCG и ја препиша на Хонда, Паскал открил дека нејзиниот влез на американскиот пазар е приказна за “грешка, среќна случајност и организациско учење”. – со други зборови, успехот на Хонда се должи на приспособливоста и напорната работа на нејзините вработени, а не на некоја долгорочна стратегија. На пример, првичниот план на Хонда при влезот на американскиот пазар бил да се натпреварува во големи мотоцикли, околу 300 кубика. Дури кога открија дека скутерите кои што тие ги употребуваат за да стигнат во американската база во Сан Франциско привлекуваат позитивен интерес тие дојдоа до идеја за продавање на Super Cub.
[[FileПодатотека:2004supercub.jpg|thumb|right|2004 [[Honda Super Cub]]]]
Најновото објаснување за стратегијата на Хонда беше изнесено од страна на Gary Hamel и C. K. Prahalad во 1989 година. Создавајќи го концептот на основните надлежности со Хонда како пример, тие тврдат дека успехот на Хонда беше поради нејзиниот фокус на лидерство во технологијата на мотори со внатрешно согорување. На пример, моторите на Хонда со висок сооднос на моќноста и тежината, произведени за нејзините тркачки велосипеди, овозможуваа технологија и стручност која беше пренослива кај мопедите.
Влезот на Хонда во американскиот автомобилски пазар во текот на 1960-тите години се користи како студија за предавање на воведна стратегија во училиштата за бизнис насекаде во светот.
 
Honda Civic е линија на компактни автомобили развиени и произведени од Хонда. Во Северна Америка Civic е вториот модел со најдолго производство од јапонски производител, само Toyota Corolla, која е воведена во 1968 година, е во производство подолго од Civic. Civic, заедно со Accord и Prelude, ги сочинуваа Хонда возилата кои се продаваа во Северна Америка се до 1990-тите години кога поставата на моделот беше проширена. Поминувајќи низ неколку генерациски промени, Civic стана поголем и моментално се наоѓа помеѓу Fit и Accord.
[[FileПодатотека:2008 Honda Accord.jpg|thumb|right|2008 [[Honda Accord]] (USA spec)]]
Автомобилите на Хонда се дел од Големата азиска четворка (заедно со Тојота, Нисан и Хјундаи).
 
 
=== Роботи ===
[[FileПодатотека:HONDA ASIMO.jpg|left|upright|thumb|[[ASIMO]] at [[Expo 2005]]]]
ASIMO е дел од програмот на Хонда за истражување и развој на роботиката. Тој е единаесеттиот по ред во линијата на успешни градби, почнувајќи од 1986 година со Honda E0, движејќи се кон наредните Honda E и Honda P серии. ASIMO, кој штокојшто тежи 54 килограми и е висок 130 сантиметри, наликува на мал астронаут со ранец, и може да оди на две нозе, слично на движењата на човекот, со брзина од 6 км/ч. ASIMO е единствениот робот во светот кој штокојшто може самостојно да се качува и симнува по скали. Сепак, човечките движења како качувањето по скали е тешко да имитираат со машина, што ASIMO го демонстрираше со две паѓања од скалата.
 
Роботот на Хонда ASIMO како проект за истражување и развој ги собра стручњаците за да креираат робот кој оди, танцува и управува со чекорите. 2010 ја обележува годината кога Хонда разви машина која е способна да ги чита мозочните бранови на корисниците за да го движат ASIMO. Системот користи шлем покриен со електроенцефалографија и речиси инфрацрвени спектроскопски сензори кои ги следат електричните мозочни бранови и протокот на крвта во мозокот – сигнали кои што малку се менуваат за време на човековиот процес на мислење. Корисникот помислува на еден од ограничените гестови кои ги сака од роботот, кој е опремен со експертска машина.
=== Мотоцикли ===
 
Honda Racing Корпорацијата (ХРК) беше основана во 1982 од страна на Ричард Хунда. Компанијата ги комбинира учествата во трките со мотоциклети насекаде низ светот со развивањето на високо потенцијалните тркачки машини. Нејзините тркачки активности се важен извор за креацијата на водечките компании за технологија употребени во развивањето на Хонда мотоциклетите. ХРЦ исто така придонесува и за развивањето на спортовите со мотоцикли преку ранг од активности кои вклучуваат продажба на тркачки мотоцикли, поддршка за сателитските тимови и програми за едукацијаобразование на возачите.
 
Сочиро Хонда, кој и самиот бил тркач, не можел да остане надвор од тркачкиот мотоспорт. Во 1959тата, Хонда влезе со пет моторцикли во трката Остров на човекот ТТ, која е најпрестижната мотоциклистичка трка во светот. Иако секогаш имале моќни мотори, на Хонда му требаш време се до 1960тата за да ја адаптира нивната шасија доволно добро за да му овозможи на Мајк Хеилвуд да им ја донесе првата победа во Гранд Прито во 125 и 250 цц класите. Хеилвуд подоцна ќе им ја донесе и нивната прва сениорска ТТ победа во 1966 и 1967. Тркачките велосипеди на Хонда беа познати по нивниот елегантен и стилски дизајн и егзотичната конфигурација на моторот како што е 5 цилиндричен мотор,со 125 кубика и со 22000 вртежи во минута и нивниот 6-цилиндричен велосипед со 250 и 360 кубика.
 
===Компресиран природен гас===
[[FileПодатотека:2009 Honda Civic NGV--DC.jpg|thumb|right|2009 [[Honda Civic GX]] hooked up to Phill refueling system]]
Honda Civic GX е единственото возило на природен гас кое е комерцијално достапно во некои делови на ОН. Honda Civic GX прв пат се појави во 1998 година како фабрички модифицирана Honda Civic LX која била дизајнирана да работи исклучиво на компресиран природен гас. Колата изгледа и се вози исто како Honda Civic LX, но не работи на бензин. Во 2001, Civic GX беше оценета за автомобил со најчисто внатрешно согорување на моторот во светот од страна на Агенцијата за заштита на животната средина на САД (ЕПА).
 
 
===Хибридни електрики===
[[FileПодатотека:2010 Honda Insight--DC.jpg|thumb|right|2010 [[Honda Insight]] [[hybrid electric vehicle]] (Second generation).]]
На крајот од 1999 година, Хонда го произведе првиот комерцијален хибриден електричен автомобил кој се продаваше на американскиот пазар, Хонда Инсајт, саме еден месец пред воведувањето на Тојота Приус, која се продаваше за 20000 долари. Првата генерација на Инсајт беше произведувана од 2000 до 2006 и имаше економија на гориво од 70 галони за проценките на ЕПА автопатот, најефикасниот автомобил на гориво во масобното производство на сите времиња. Вкупната глобална продажба на Инсајт изнесуваше околу 18000 возила.
 
 
===Водородни горивни ќелии===
[[FileПодатотека:FCX Clarity.jpg|thumb|right|[[Honda FCX Clarity]] [[hydrogen]] [[fuel cell]] vehicle]]
Во Таканезава, Јапонија, на 16 јуни 2006, Хонда Моторс ја произведе првата линија на ФЦХ Кларити, возило со хибридни водородни горивни ќелии. Поефикасен од гас-хибридните електрични возила, ФЦХ Кларити комбинира водород и кислород од обичниот воздух за да генерира електрична енергија за електричен мотор.
 
Во Австралија, Хонда најмногу се рекламираше за време на најголемите трки со мотори и таа беше официјален спонзор на ФИА Формула Еден во 2006 на емитувачкиот канал Десет. Всушност, тие беа само производителот кој беше вклучен во Инди Рејсинг Лигата во сезоната за 2006. Во серијата од реклами кои ја промовираа историјата на Хонда, Хонда тврдеше дека тие градат коли кои освојуваат 72 победи во Гран Прито на Ф1. Скептиците ја обвинија Хонда дека ја интерпретира својата тркачка историја многу либерално, велејќи дека сите од 72 победи се постигнати со моќните машини на Хонда, додека самите автомобили биле изградени и дизајнирани од страна на Лотус на Ф1, Вилијамс Ф1 и Мекларен Ф1 тимовите. Сепак, поранешните и сегашните вработени во тимот на Мекларен Ф1 тимот потврдија дека Хонда придонела повеќе од тоа што таа произведува мотори и создала неколку видови на шасии, обработка и аеродинамични делови како и финансирање. Аиртон Сена, најголемиот Ф1 возач на сите времиња, постојано повторува дека Хонда веројатно ја одигра најважната улога во неговите три светски првенства. Тој многу го почитува основачот Сочиро Хонда, а исто така е во добри односи и со Нобухико Кавамото, претседателот на Хонда во тоа време. Сена еднаш ја нарече Хонда – најголемата компанија во светот. Сепак, најголемиот дел од победите кои и се препишуваат на Хонда во рекламите биле победени од страна на автомобилите на Формула 1 кои не беа ниту изградени ниту дизајнирани од Хонда, или имале мала или никаква врска со тековните Ф1 операции на Хонда.
 
За последните неколку години во САД, за време на затворањето на продажбата за тековната година пред почетокот на новата модел- година, за рекламирањето Хонда имаше нов анимиран карактер едноставно познат како господин Можност, изразен преку Роб Паулсен. Обичниот човек зборува за различни договори понудени од страна на Хонда и завршува со фразата- Јас сум господин Можност- и потоа е проследено со негово тропање на екранот на телевизорот или со тупнување на звучникот на крајот на радио рекламата. Исто така, рекламите за интернационалниотмеѓународниот хечбек на Хонда, Џезот, се пародии на добро познатите слики на поп културата Тетрис и Томас Резервоарот Мотор.
 
Како дел од нивната маркетинг кампања, Хонда е официјален партнер и спонзор на националната хокеј лига, Анахеим Дакс на НХЛ, и на арената која е именувана по нив- Хонда центар. Хонда исто така е спонзор и на лигата во голем фудбал. Кон крајот на 2006 година, Хонда објави реклама со Асимо кој истражува музеј и ги гледа експонатите со чудење како на дете (ширејќи ги рацете во воздух, поздравувајќи еден костум за астронаут на кого тој личи, итн.), додека Гаризон Келиор размислува за напредокот. Таа завршува со реченицата- Понапред молам!-.Хонда исто така ја спонзорираше покриеноста на ИТВ на Ф1 во Велика Британија за 2007 година. Како и да е, тие најавија дека нема да продолжат во 2008 што се должи на цената која беше побарана за спонзорството од страна на ИТВ и која беше превисока.
На почетокот на 2008 година, Хонда објави- Проблем на игралиштето. Рекламата ја покажува грижата на Хонда за околината, демонстрирајќи хибриден мотор, поефикасни соларни панели и ФЦХ Кларити, еден моќен, водороден автомобил. Вторите 90 реклами ги карактеризираат големите загатки, вклучувајќи рубикови коцки, големи форми и тридимензионални загатки.
 
На 29 мај 2008, Хонда во партнерство со канал 4 емитува реклама во живо. Таа покажуваше падобранци кои скокаа од авион над Шпанија и во воздух ги формираа буквите Х-О-Н-Д-А. Оваа реклама во живо беше прогласена за единствена од овој вид на британската телевизија. Рекламата траеше 3 минути. Следниот лет на едниот од двата авиони кои беа вклучени во снимањето резултираше со фатална несреќа бидејќи авионот се преполови додека беше во воздух. Во 2009, американската Хонда објави документарни серии- Сонувај го невозможното- што претставуваше 5-8 минутна веб скица, која се фокусираше на клучните филозофиифилософии на Хонда. Тековните кратки филмови вклучуваат неуспех: -Тајната до успехот-, исфрлување на скалите и мобилност 2008. Тие ги извисуваат и вработените во Хонда, како и Даница Патрик, Христофер Гест, Бен Бова, Чи Прлмен, Џо Џонстон и Орсон Скот Кард. Серијата од филмови е преставена на dreams.honda.com.
 
<h2>Капацитети (делумна листа)</h2>
941.847

уредувања

Прегледник

Лични алатки

Именски простори

Варијанти

Повеќе