Разлика помеѓу преработките на „Тетрархија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: мапа -> карта
с (Бот: Промена на шаблон: Римска влада)
с (Бот менува: мапа -> карта)
'''Тетрархија''' (од грчки: τετρα-четири i αρχη-влада, власт) претставува систем на владеење во кој власта се дели помеѓу четворица владетели.
[[Податотека:Venice – The Tetrarchs 03.jpg|мини|лево|260п|Четирите тетрарси - прегрнати во обид да се прикаже еднаквоста на владетелите и единството на Царството. Скуптурата потекнува од Константинопол (датир од IV век). Се наоѓала на царигратскиот Капитол. Денес се наоѓа на југозападниот агол на базиликата [[Св. Марко (Венеција)|Св. Марко]] во [[Венеција]], каде била пренесена во [[1204]] како плен од [[Четврта крстоносна војна|Четвртата крстоносна војна]]]]
[[Податотека:Tetrarchy map3.jpg||мини|лево|260п|МапаКарта на Римското Царство на кое се покажани диоцените на четворицата тетрарси.]]
Терминот тетрархија обично се однесува на системот на тетрархиска власт која римскиот император [[Диоклецијан]] (284 — 305 година), првиот цар во времето на [[доминат]]от, ја вовел во 293 година.<ref name='brit'/> Тој сметал дека повеќе не било можно да се управува со [[Римско царство|Царството]] од еден центар. Воведувањето на тетрархијата се смета за крај на [[Кризата на третиот век]].
941.847

уредувања

Прегледник