Разлика помеѓу преработките на „Полинезија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 51 бајт ,  пред 11 година
с
Бот менува: cite book -> цитирана книга, Image -> Податотека
с (Бот менува: cite book -> цитирана книга, Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Map OC-Polynesia.PNG|thumb|right|300px|Карта на Полинезија.]]
 
'''Полинезија''' е регион во [[Океанија]]. Името на регионот е о старогрчки зборови што во превод значи „многу острови“. Самиот регион е составен од повеќе од 1000 острови распоредени во централниот и јужниот дел од [[Тихиот Океан]]. Луѓето кои живеат во овој регион географски се нарекуваат [[Полинезијци]] и споделуваат голем број сличности.<ref name=trh>{{citeцитирана bookкнига
|url=http://www.nzetc.org/tm/scholarly/tei-BucViki-t1-body-d1-d7.html
|work=NZ Electronic Text Centre, Victoria University, NZ Licence CC-BY-SA 3.0
|publisher=Whitcombe and Tombs Ltd
|isbn=
|accessdate=2 Marchмарт 2010
}}</ref> Терминот „Полинезија“ бил за прв пат употребен во [[1756]] година од францускиот писател Шарл де Брос.
 
== Острови ==
[[ImageПодатотека:Moorea baie cook.JPG|thumb|300px|Мореа, Француска Полинезија.]]
Следните острови и островски групи се сметаат за дел од Полинезија. Некои острови од Меланезија и Микронезија се културно и антрополишки се сметаат за полинезиски.
 
941.847

уредувања

Прегледник