Разлика помеѓу преработките на „Асиметрична дигитална претплатничка линија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: sh:ADSL; козметички промени)
с
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:ADSL router with Wi-Fi (802.11 b-g).jpg|thumb|right|250px|За АДСЛ врска потребна е порта. [[Модем]]от на сликата е воедно и [[точка на безжичен пристап]].]]
'''Асиметрична дигитална претплатничка линија''' ([[англ.]] '''Asymmetric Digital Subscriber Line''') или '''АДСЛ''' (''ADSL'') е облик на [[ДСЛ]], технологија за комуникација на податоци која врши пренос на истите преку [[бакар]]на [[телефон]]ска жица преку [[модем]].
 
Разликата помеѓу АДСЛ-от и другите [[xДСЛ]]-и e во тоа што протокот на информации во една насока е поголем од протокот во друга, т.е. во тоа што е [[асиметрија|асиметричен]]. Затоа АДСЛ-от се користи за пасивно користење на [[интернет]]: со можност за брзо „[[преземање]]“, но не и подигање.

Прегледник