Разлика помеѓу преработките на „Кралство Унгарија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот менува: File -> Податотека
с (Бот менува: File -> Податотека)
|
|p1 = Grand Prince of the Hungarians
|image_p1 = [[FileПодатотека:Sin escudo.svg|20px|alt=]]
|s1 = Унгарска Демократска Република
|flag_s1 = Civil Ensign of Hungary.svg
}}
 
'''Кралството Унгарија''' (кратка форма: '''Унгарија'''; на [[Унгарски јазик|унгарски]]: ''Magyar Királyság'') возникнува во 1000 година, кога кнежеството Унгарија, создадено во 896 било признато за кралство. Формата на управување од монархија во република била променета во 1918 и повторно во 1946 година, откако кралството се распаѓа и се формира независна [[Република Унгарија]]. Била силна земја во централна Европа, која освен Унгарија, ги содржела и [[Трансилванија]], [[Хрватска]]-[[Славонија]] како и територија позната како „територија на војската“.<ref>Aldásy, Antal. "Hungary", ''The Catholic Encyclopedia''. Vol. 7. New York: Robert Appleton Company, 1910. 17 Aprilаприл 2009 <http://www.newadvent.org/cathen/07547a.htm>.</ref>
 
== Наводи ==
941.847

уредувања

Прегледник