Разлика помеѓу преработките на „Аеродром Неапол“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 10 години
с
Наполи на мк се вика Неапол
с (Наполи на мк се вика Неапол)
'''Аеродромот во НаполиНеапол''' (IATA: NAP; ICAO: LIRN) (Италијански: Aeroporto di Napoli) e аеродром кој го опслужува градот [[НаполиНеапол]], [[Италија]]. Лоциран е на околу 6 километри од центарот на градот, во месноста викана Каподичино. Аеродромот има две терминални згради и е опериран од GE.S.A.C., корпорација која е дел од Британскиот конгломерат ВАА.
Наполи, со популација од околу 3 милиони луѓе е еден од ретките големи градови во [[Европа]] кој не е база на некоја авиокомпанија.
Менаџментот на аеродромот е целосно одговорен за раководење со аеродромот, како и со активности поврзани со воздухопловството како што се: Atitech, Alenia Aeronautica, Aeronavali, Tecnam Costruzioni Aeronautiche. Аеродромот е исто така и воена база за Италијанскате и НАТО воздушни сили.
 
==Историја==
Месноста Каподичино организираше летачки егзибиции уште во 1910 година. За време на Првата Светска Војна, месноста каде што е сегашниот аеродром се претвори во воен аеродром со цел да се одбрани градот од Австро - Унгарските и Германски воени сили.
 
==Статистика==

Прегледник