Разлика помеѓу преработките на „Бокс“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3.663 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(Целосно избришана страница)
[[Податотека:CHAMPS Boxing Jake.jpg|мини|Боксување во 40-те годинии на 20 век]]
Боксот е спорт што вклучува напад и одбрана со тупаници.
 
== Модерен бокс ==
Во модерниот бокс, боксерите носат меки ракавици а натпреварувањето трае 12 триминутни рунди во квадрат ограден со јажиња, познат како ринг.
 
== Боксот во античка Грција и Рим ==
[[Податотека:Thermae boxer Massimo Inv1055.jpg|мини|Грчки боксер, склуптура од 3 век п.н.е]]
 
Во античка Грција борачите користеле користеле тесни каиши на рацете и подлактниците, додека во Рим гладијаторите на рацете користеле кожени покривачи со метални клинци (цести) и најчесто се бореле до смрт.
 
== Боксот од 1839 година до 1904 година ==
Со воведувањето на лондонските правила на рингот во 1839 год., удирањето со нога, туркањето, удирањето со глава, гризењето и удирањето под појасот, биле одстранети од стандардниот боксерски репертоар. Правилата од Квинсбери од 1867 год. барале носење ракавици, но сепак боксувањето со голи раце продолжило до 1880 год. Последниот од познатите борачи со голи раце бил Џон Л. Саливан. По Саливан, [[САД]] станале прво место по бокс, делимно поради тоа што имигрантите го обновувале влогот на боксерите. Боксот е вклучен во [[Олимписки Игри|Олимписките игри]] во 1904 год.
 
 
== Категории ==
Денес во професионалниот бокс постојат 17 тежински класи:
* суперлесна до 48 кг
* јуниорска мува до 49 кг
* мува до 51 кг
* јуниорска бантам до 52 кг
* бантам до 53,5 кг
* јуниорска перолесна до 55 кг
* перолесна до 57 кг
* јуниорска лесна до 59 кг
* лесна до 61 кг
* јуниорска велтер до 63,5 кг
* велтер до 67 кг
* јуниорска среднотешка до 70 кг
* среднотешка до 72,5 кг
* суперсредна до 76 кг
* лесно-тешка до 79 кг
* полутешка до 86 кг
* тешка над 86 кг
 
 
== Натпревар ==
Натпреварот може да биде добиен со нокаутирање или со соборување на еден противник со броење до 10,(КО) или со делење уверливи удари и така собирајќи што повеќе поени. Судијата, исто така, може да ја запре борбата кога еден боксер е лошо удрен (технички нокаут,или ТКО) или може да го дискфалификува боксерот поради нарушување на правилата и да додели победа на неговиот противник.

Прегледник