Разлика помеѓу преработките на „Бокс“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 9 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
== Боксот во античка Грција и Рим ==
Во античка Грција борачите користеле користеле тесни каиши на рацете и подлактниците, додека во Рим гладијаторите на рацете користеле кожени покривачи со метални клинци (цести) и најчесто се бореле до смрт.
[[Податотека:Thermae boxer Massimo Inv1055.jpg|десно|мини|Грчки боксер, склуптура од 3 век п.н.е]]

Прегледник