Михаил Герџиков: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 38 бајти ,  пред 12 години
с
без шаблон {{Шаблон:Анархизам}}
Нема опис на уредувањето
с (без шаблон {{Шаблон:Анархизам}})
 
Средно образование учи во бугарската гимназија во [[Пловдив]]. Во [[1897]] година заминува за [[Швајцарија]], каде студира правни науки во [[Лозана]] и [[Женева]]. Еден е од најистакнатите претставници на анархистичкиот [[Македонски таен револуционерен комитет]]. Во учебната [[1899]]/[[1900]] година под името Тодор Луканов е учител во гимназијата во [[Битола]]. Во октомври [[1900]] година е четник во четата на [[Христо Чернопеев]] во [[Кукуш]]. По решение на ЦК определен е за претставник на [[ВМОРО|Организацијата]] во Одринскиот револуционерен округ, а подоцна и за ревизор на четите во источниот дел на [[Тракија|Одринско]]. Во текот на Преображенското востание во [[1903]] година практично раководи со Бојното тело и по негова команда со четите на [[Иван Варналиев]] и [[Христо Силјанов]] е заземено селото Василико. [[анархизам|Анархист]] по убедување, Герџиков во македонското револуционерно движење е голем противник на [[Борис Сарафов]]. По директива на [[Задгранично претставништво|задграничните претставници]] на [[Македонска револуционерна организација|Организацијата]] во [[Софија]], дури лично престојувал во [[Белград]] кон крајот на [[1903]] година за да ги следи актите на [[Борис Сарафов]]. По востанието тесно соработува со левите сили во револуционерното движење.
 
{{Шаблон:Анархизам}}
 
== Подоцнежна дејност ==
 
Подоцна, кон [[1919]] година во [[Софија]] учествува во издавањето на списанието ''Билтен''. Тој е еден од потписниците на познатиот ''Апел'' од [[1919]] година во кој се пласира идејата за автономна Македонија. По превратот од [[1923]] година е принуден да ја напушти [[Бугарија]] и заминува во [[Цариград]]. По формирањето на [[ВМРО (Обединета)]], Герџиков станува нејзин член. Но поради нејзиното потпаѓање под комунистичко влијание, во [[1929]] година се отцепил од неа и формирал нова национална фракција. По [[Втора Светска војна|Втората светска војна]] како анархист е репресиран од комунистичкиот режим. Умрел во [[1947]] година во [[Софија]]. Неговите спомени во [[1995]] година беа издадени во [[Република Македонија]].
 
5.612

уредувања

Прегледник