Разлика помеѓу преработките на „Пејо Јаворов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
|роден-место = [[Чирпан]], [[Бугарија]]
|починал-дата = [[29 октомври]] [[1914]]
|починал-место = [[Софија]], [[БулгарияБулгарија]]
}}
'''Пејо Јаворов''' ({{lang-bg|Пейо Тотев Крачолов}}) бил бугарски поет, публицист и револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член, раководител и војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]]

Прегледник