Занает: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 35 бајти ,  пред 15 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Домаќинствата на занаетчиите не биле толку самоиздржувачки колку оние кои се занимавале со [[земјоделство]] и, како такви, директно зависеле од [[трговија|трговска размена]].
 
Занаетчиите особено се концентрирале во [[Град|урбаните места]] и формирале [[еснаф]]и. Бидејќи занаетчиите постојано работеле со размена на добра (покрај нивната изработка), и тоа барало извесно ниво на [[образование|образованост]], во општествената [[хиерархија]] тие имале повисоко место од [[селанството]].
 
За листа на занаети видете ''[[:Категорија:Занаети]]''.

Прегледник