Разлика помеѓу преработките на „Полинезија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3.154 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: ka:პოლინეზია)
[[ПодатотекаImage:Map OC-Polynesia.PNG|рамкаthumb|Мапаright|300px|Карта на Полинезија|десно.]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''Полинезија''' (грчки: πολύς многу, νήσος острви) е голема група со преку 1 000 острви во средишиот дел на Тихиот Океан. Има површина од околу 43.000 km². Заедно со Меланезија и Микронезија ја сочинуваат [[Океанија]].
'''Полинезија''' е регион во [[Океанија]]. Името на регионот е о старогрчки зборови што во превод значи „многу острови“. Самиот регион е составен од повеќе од 1000 острови распоредени во централниот и јужниот дел од [[Тихиот Океан]]. Луѓето кои живеат во овој регион географски се нарекуваат [[Полинезијци]] и споделуваат голем број сличности.<ref name=trh>{{cite book
По големина и значајност се истакнуваат островите: Хаваи, Самоа, Туамоту, Тонга, Куковите острови, Тувалу, Валис и Футуна и др.
|url=http://www.nzetc.org/tm/scholarly/tei-BucViki-t1-body-d1-d7.html
[[Податотека:Map OC-Polynesia.PNG|рамка|Мапа на Полинезија|десно]]
|work=NZ Electronic Text Centre, Victoria University, NZ Licence CC-BY-SA 3.0
{{Никулец од областа на географијата}}
|title=Vikings of the Sunrise
|first=Te Rangi (Sir Peter Henry Buck)
|last=Hiroa
|page=67
|year=reprinted 1964
|publisher=Whitcombe and Tombs Ltd
|isbn=
|accessdate=2 March 2010
}}</ref> Терминот „Полинезија“ бил за прв пат употребен во [[1756]] година од францускиот писател Шарл де Брос.
 
== Острови ==
[[Image:Moorea baie cook.JPG|thumb|300px|Мореа, Француска Полинезија.]]
Следните острови и островски групи се сметаат за дел од Полинезија. Некои острови од Меланезија и Микронезија се културно и антрополишки се сметаат за полинезиски.
 
=== Полинезија ===
* {{flagcountry|American_Samoa}} - [[САД]]
* {{flagcountry|Cook_Islands}} - [[Нов Зеланд]]
* {{flagcountry|Easter Island}} - [[Чиле]]
* {{flagcountry|French Polynesia}} - [[Франција]]
* {{flagcountry|Hawaii}} - САД
* {{flagcountry|New Zealand}}
* {{flagcountry|Niue}} - Нов Зеланд
* {{flagicon|Fiji}} [[Ротума]] - [[Фиџи]]
* {{flagcountry|Samoa}}
* {{flagcountry|Tokelau}} - Нов Зеланд
* {{flagcountry|Tonga}}
* {{flagcountry|Tuvalu}}
* {{flagcountry|Wallis_and_Futuna}} - Франција
 
=== Околни полинезиски острови ===
* {{flagicon|Norfolk Island}} [[Норфолшки Остров]] - Австралија
* {{flagcountry|Pitcairn_Islands}} - [[Велика Британија]]
 
=== Меланезија ===
* {{flagicon|Solomon Islands}} [[Анута]] - [[Соломонски Острови]]
* {{flagicon|Vanuatu}} [[Меле (Вануату)|Меле]] - [[Вануату]]
* {{flagicon|Solomon Islands}} [[Белона (остров)|Белона]] - Соломонски Острови
* {{flagicon|Vanuatu}} [[Емае]] - Вануату
* {{flagicon|Papua New Guinea}} [[Нугурија]] - [[Папуа Нова Гвинеја]]
* {{flagicon|Papua New Guinea}} [[Нукуману]] - Папуа Нова Гвинеја
* {{flagicon|Solomon Islands}} [[Онтанг Јава]] - Соломонски Острови
* {{flagicon|Solomon Islands}} [[Пилени]] - Соломонски Острови
* {{flagicon|Solomon Islands}} [[Ренел]] - Соломонски Острови
* {{flagicon|Solomon Islands}} [[Сикаијана]] - Соломонски Острови
* {{flagicon|Papua New Guinea}} [[Таку]] - Папуа Нова Гвинеја
* {{flagicon|Solomon Islands}} [[Тикопија]] - Соломонски Острови
 
=== Микронезија ===
* {{flagicon|Federated States of Micronesia}} [[Капингаматанги]] - [[Микронезија]]
* {{flagicon|Federated States of Micronesia}} [[Нукуоро]] - Микронезија
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Поврзано ==
* [[Микронезија (регион)|Микронезија]]
* [[Меланезија]]
* [[Океанија]]
 
{{Океанија}}
 
[[Категорија:Полинезија|Полинезија]]
 
[[ace:Polinesia]]

Прегледник