Фаусто Покар: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 16 бајти ,  пред 12 години
Откажано уредување 1127541 од (Тиверополник | Разговор)
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
(Откажано уредување 1127541 од (Тиверополник | Разговор))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Фаусто Покар''' ([[итал.]] ''Fausto Pocar'') ({{роденр. на|1939}}) е [[италија]]нски правник и претседател на [[Хашкиот трибунал]]. Тој е професор по [[меѓународно право]] на [[Милански универзитет|Миланскиот универзитет]]. Од 1984 до 2000 бил член на [[Комитет за човекови права на Обединетите Нации|Комитетот за човекови права на ООН]], со кој претседавал од 1991 до 1992. Покар служел и во италијанската делегација во [[Генерално собрание на ООН|Генералното собрание на ООН]] во [[Њујорк]], како и во [[Совет за човекови права на Обединетите Нации|Советот за човекови права на ООН]] во [[Женева]] на неколку наврати. Во 1999 бил назначен а судија на [[Меѓународен кривичен суд за поранешна Југославија|Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија]] (Хашкиот трибунал), и служи како негов претседател од 2005. Покар членува и во апелационата комора на [[Меѓународен кривичен суд за Руанда|Меѓународниот кривичен суд за Руанда]] од 2000 г.
 
== Наводи ==

Прегледник