Разлика помеѓу преработките на „Иван Точко“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 22 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
 
'''Иван Точко''' (Охрид, 9 јануари 1914 - Скопје, 12 ноември 1973) е раскажувач и драмски писател. Се школувал во Охрид и Битола. Завршил Правен факултет во Белград и Театарска академија во Софија. Работел како уредник во весникот „Нова Македонија“, главен уредник во Радио Скопје и на списанието „Македонија“. Големо лице.
 
==Литературно творештво==
Анонимен корисник

Прегледник