Разлика помеѓу преработките на „Борис III“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 245 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бришење на "King_Boris_III_with_Adolf_Hitler_in_1943.gif", беше избришана од Заедничката ризница од ст)
| suc-type =
| heir =
| queen = [[JованаЈоана Савоjска]]
| consort =
| spouse 1 =
| father = [[Фердинанд I]]
| mother = [[Марија-Луиза Бурбон-Пармска|Марија Луиза]]
| date of birth = [[{{роден|30 |јануари]] [[|1894]]}}
| place of birth = [[Софија]], [[Бугарија]]
| date of death = [[{{починат|28 |август]] [[|1943]]}}
| place of death = [[Софија]], [[Бугарија]]
| date of burial =
Роден е на 30 jануари 1894 година. Целото име му е '''Борис Клемент Роберт Мариjа Пиj Станислав Сакскобургготски'''. Во 1930 г. се жени за италиjанската принцеза Jована Савоjска, коja што е бугарска царица под името Jоанна. Им се раѓаат две деца - кнегиња Мариjа-Луиза (р. 1933) и кнез Симеон (р. 1937).
 
[[Слика:Photo libre de droits2.jpg|thumb|left|Царот Борис III се поздравува со [[Адолф Хитлер]] во [[Берлин]] во 1943 година.]]
 
Како и неговиот татко, Борис ІІІ води прогерманска политика и ја вклучува Бугарија кон [[Троен пакт|Тројниот пакт]]. Во април [[1941]] година им ја отстапува бугарската територијата на [[Германци]]те кои преку Бугарија ќе извршат напад врз Кралството [[Југославија]]. Исто така, Борис ІІІ цврсто ги застапувал бугарските [[Евреи]] за време на [[Холокауст]]от. Со негова помош и со интервензија на бугарската црква бугарските евреи се спасени од [[Концентрационен логор|концентрационите логори]]. Сепак, за да се задоволат потребите од работна сила во [[Концентрационен логор|концентрациониот логор]] во [[Треблинка]] биле испратени [[Историја на Евреите во Македонија|македонските евреи]].<ref>[http://www.ushmm.org/wlc/article.php?lang=en&ModuleId=10006803 The Jewish Community of Monastir: A Community in Flux, Mark Cohen, United States Holocaust Memorial Museum]</ref> Со тоа преостанатите евреи македонски евреи засолниште нашле заминувајќи во партизани.<ref>''Александар Матковски, Трагедијата на Евреите од Македонија, „Гласник на ИНИ“, 1, Скопје, 1958''</ref><ref>''Ѓорѓи Ц. Димовски, Битолските Евреи, Битола, 1993''</ref>
 
 
По смртта Борис, ІІІ е наследен од неговиот син [[цар Симеон ІІ]] (1943-[[1946]]).
 
{{Commons category|Boris III of Bulgaria}}
 
==Литература==

Прегледник