Селевкидско Царство: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Други држави
{{legend|#A361BD|[[Картагина]]}}
{{legend|#70A9BE|[[АнтичкиСтар Рим|Рим]]}}
{{legend|#85AB54|[[Грчки колонии]]}}
]]
'''Селевкидската Империја''' (312 п.н.е. - 63 п.н.е.) билобила империја во античкото време, т.е. една од империите-наследнички на [[Македонската Империја]] на [[Александар III Македонски]]. Ја основал [[Селевк I НикаторПобедникот]], еден од генералите на Александар Македонски. Селевкидската Империја била главно сместена на Блискиот Исток, на врвот од својата моќ ги вклучувала [[Анадолија]], [[Левант]], [[Месопотамија]], [[Персија]], денешен [[Туркменистан]], планините [[Памир]] и делови од [[Пакистан]]. Била важен центар на [[хеленистичката култура]] во кој доминирале [[античките Македонци]], претежно во урбаните средини.<ref name=Brit>'''Britannica''','' Seleucid kingdom'', 2008, O.Ed.</ref>
 
Селевкидската Империја се распаднала во 63. година п.н.е. кога конечно било победено и освоена од страна на [[Римјанитеримјаните]].
 
== Наводи ==
 
 
[[Категорија:МакедонскиСелевкидска Империја| империи]]
 
[[ar:سلوقيون]]

Прегледник