Разлика помеѓу преработките на „Селевкидско Царство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Diadochen1.png|thumb|right|float|300px|Поделба на [[Македонската Империја]], формирана од [[Александар Македонски]].
Поделба на царството на Александар Македонски
{{legend|#787CAD|Кралство на [[Птоломеј I Сотир]]}}
{{legend|#50A249|Кралство на [[Касандар]]}}
{{legend|#85AB54|[[Грчки колонии]]}}
]]
'''Селевкидската империјаИмперија''' (312 п.н.е. - 63 п.н.е.) било царствоимперија во античкоантичкото време, т.е. една од државите империите-наследнички на империјатаМакедонската Империја на [[Александар III Македонски]]. Ја основал [[Селевк I Никатор]], еден од генералите на Александар Македонски. Селевкидската империјаИмперија била главно сместена на Блискиот Исток, и вона врвот наод својата моќ ги вклучувала [[Анадолија]], [[Левант]], [[Месопотамија]], [[Персија]], денешен [[Туркменистан]], планините [[Памир]] и делови од [[Пакистан]]. Била важен центар на [[хеленистичката култура]] во кој доминирале [[античките Македонци]], претежно во урбаните средини.<ref name=Brit>'''Britannica''','' Seleucid kingdom'', 2008, O.Ed.</ref>
 
Селевкидската Империја се распаднала во 63. година п.н.е. кога конечно било победено и освоена од страна на [[Римјаните]].
 
'''Селевкидската империја''' (312 п.н.е. - 63 п.н.е.) било царство во античко време, т.е. една од државите наследнички на империјата на [[Александар III Македонски]]. Ја основал [[Селевк I Никатор]], еден од генералите на Александар. Селевкидската империја била главно сместена на Блискиот Исток, и во врвот на својата моќ ги вклучувала [[Анадолија]], [[Левант]], [[Месопотамија]], [[Персија]], денешен [[Туркменистан]], планините [[Памир]] и делови од [[Пакистан]]. Била важен центар на [[хеленистичката култура]] во кој доминирале [[античките Македонци]], претежно во урбаните средини.<ref name=Brit>'''Britannica''','' Seleucid kingdom'', 2008, O.Ed.</ref>
 
Селевкидското царство се распаднало во 63. година п.н.е. кога конечно било победено и освоено од [[Антички Рим|Римјаните]], и станало [[римска провинција Сирија]].
 
== Наводи ==
{{reflist}}
{{Никулец од областа на историјата}}
 
 
[[Категорија:Античка Македонија]]
[[Категорија:Македониски империи]]
 
[[ar:سلوقيون]]

Прегледник