Разлика помеѓу преработките на „Кралство Македонија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Macedonian Kingdom.jpg|thumb|250px|десно|Карта на Македонското Кралство]]
[[Податотека:Ancient Macedonian Symbol.jpg|thumb|250px|Македонското шеснаесет-зрачно сонце со кралската розета во сончевата топка, македонски симбол]]
'''Кралството Македонија''' било кралство на македонците во античко време кое во својот зародиш ја опфаќало територијата на денешнајужниот [[Републикадел Македонија]]од и Беломорска илиденешна [[ЕгејскаРепублика Македонија]], се портегало во северниот дел на денешна [[Грција]],. Кралството на запад се граничело со [[Илирија]], на југозапад границиграниците на кралството допирале до кралството [[Епир]], на север во почетокот кралството се граничело со [[Трибалите]], а подоцна со [[Дарданија]], додека пак на исток кралството се граничело со [[Тракија]].<ref name="Britannica">"Macedonia" - Britannica 2006</ref>
 
Подоцна Македонското Кралство станало најмоќната држава на светот кога [[Александар Македонски]] го освоил речиси целиот познат свет во тоа време и со тоа го започнал македонскиот период на светската историја. По смртта на Александар Македонски започнува борбата на дијадосите за контрола врз Македонската Империја, која реултирала со распад на империијата и формирање на неколку империи наследнички со кои владееле македонски династии.

Прегледник