Разлика помеѓу преработките на „Антигониди“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Antigone le Borgne (pièce).jpg|250px|thumb|Монета со ликот на '''Антигон I Едноокиот''' ([[382 гпне]] - 301 гпне).]]
[[Податотека:Demetrij I Poliorket.jpg|thumb|right|250px|[[Деметриј I Полиоркет]].]]
[[Податотека:AntigonusGonatas.jpg|thumb|250px|[[Антигон II Гонат]].]]
[[Податотека:Philip V of Macedon.jpg|thumb|250px|[[Филип V Македонски|Филип V]].]]
[[Податотека:Perseus of Macedon BM.jpg|thumb|250 px|[[Персеј]], последниот крал од антигонидската династија]]
'''Антигонидската династија''' била династија на Македонски кралеви кои воделе потекло од [[Антигон I Едноокиот]] генерал во војската на [[Александар Македонски]]. Династијата е наследничка на [[Антипатридската династија]], која владеела со [[Мала Азија]] и северна [[Сирија]].
 
 
== Членови на династијата ==
[[Податотека:Demetrij I Poliorket.jpg|thumb|right|250px|[[Деметриј I Полиоркет]].]]
 
{| class=wikitable
|}
 
[[Податотека:AntigonusGonatas.jpg|thumb|250px|[[Антигон II Гонат]].]]
[[Податотека:Philip V of Macedon.jpg|thumb|250px|[[Филип V Македонски|Филип V]].]]
[[Податотека:Perseus of Macedon BM.jpg|thumb|250 px|[[Персеј]], последниот крал од антигонидската династија]]
 
== Видете исто така ==

Прегледник