Разлика помеѓу преработките на „Кралство Македонија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Macedonian Kingdom.jpg|миниthumb|250px|десно|Карта на Македонското Кралство]]
[[Податотека:Ancient Macedonian Symbol.jpg|миниthumb|250px|Македонското шеснаесет-зрачно сонце со кралската розета во сончевата топка, македонски симбол]]
'''Кралството Македонија''' било кралство на македонците во античко време кое во својот зародиш ја опфаќало територијата на денешна [[Република Македонија]] и Беломорска или [[Егејска Македонија]], се портегало во северниот дел на денешна [[Грција]], на запад се граничело со [[Илирија]], на југозапад граници на кралството допирале до кралството [[Епир]], на север во почетокот кралството се граничело со Трибалите, а подоцна со [[Дарданија]], додека пак на исток кралството се граничело со [[Тракија]].<ref name="Britannica">"Macedonia" - Britannica 2006</ref>
 

Прегледник