Разлика помеѓу преработките на „Кралство Македонија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.756 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Macedonian Kingdom.jpg|мини|десно|Карта на Македонското Кралство]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Ancient Macedonian Symbol.jpg|мини|Македонското шеснаесет-зрачно сонце со кралската розета во сончевата топка, македонски симбол]]
'''Кралството Македонија''' е кралството на македонците за време на периодот од раниот 7 в.п.н.е. па сѐ до распадот на кралството во [[148 п.н.е]]. По распадот на кралството Македонија подпаднала под власт на [[Римската Империја]].
'''Кралството Македонија''' било кралство на македонците во античко време кое во својот зародиш ја опфаќало територијата на денешна [[Република Македонија]] и Беломорска или [[Егејска Македонија]], се портегало во северниот дел на денешна [[Грција]], на запад се граничело со [[Илирија]], на југозапад граници на кралството допирале до кралството [[Епир]], на север во почетокот кралството се граничело со Трибалите, а подоцна со [[Дарданија]], додека пак на исток кралството се граничело со [[Тракија]].<ref name="Britannica">"Macedonia" - Britannica 2006</ref>
 
Подоцна Македонското Кралство станало најмоќната држава на светот кога [[Александар Македонски]] го освоил речиси целиот познат свет во тоа време и со тоа го започнал македонскиот период на светската историја. По смртта на Александар Македонски започнува борбата на дијадосите за контрола врз Македонската Империја, која реултирала со распад на империијата и формирање на неколку империи наследнички со кои владееле македонски династии.
== Македонски кралеви ==
{{main|Листа на кралеви на Античка Македонија}}
 
== Македонски кралевидинастии ==
=== Аргеадска династија ===
{{main|Аргеадска династија}}
* [[Персеј]] 179-168 п.н.е
 
По поразот на војската на Персеј во [[Битка кај Пидна|Битката кај Пидна]] во [[168 п.н.е]], Македонија била поделена на четири републики од страна на римјаните. Во [[150 п.н.е]] човек по име [[Андриск]] тврдел дека е син на Персеј и го барал тронот на Македонија како крал '''Филип VI'''. Ова била причината за [[Четврта Македонско-римска Војна|Четвртата Македонско-римска Војна]] во која Андриск бил поразен од страна на римјаните и Македонија била припоена кон Рим ([[148 п.н.е]]).
 
== Види исто така ==
 
* [[Македонска Империја]]
{{main|* [[Листа на кралеви на Античка Македонија}}]]
 
== Референци ==
{{Reflist}}
[[Категорија:Античка Македонија]]

Прегледник