Разлика помеѓу преработките на „Антигониди“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.629 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Пренасочување кон Антигониди)
 
с
'''Антигонидската династија''' била династија на Македонски кралеви кои воделе потекло од генералот [[Антигон I Едноокиот]] во војската на [[Александар Македонски]].
#redirect [[Антигониди]]
 
Самиот Антигон главно владеел со [[Мала Азија]] и северна [[Сирија]]. Неговите напори за воспоставување на контрола врз целокупната империја на Александар се завршиле со негов пораз во [[Битка кај Ипс|Битката кај Ипс]] во [[301 п.н.е.]]. Неговиот син, [[Деметриј I Полиоркет]] ја преживеал битката и неколку години подоцна завладеал со [[Македон]]ија, но подоцна бил симнат од престолот и умрел во затвор. По период на нереди, синот на Деметриј, [[Антигон II Гонат]] успеал да ја зацврсти семејната власт врз старото Македонско кралство, како и врз речиси сите грчки полиси до [[276 п.н.е.]].
 
Ова е една од трите империи-наследнички на Александровата империја. Другите две се империите на [[Селевкиди]]те и [[Птоломејци]]те. Оваа династија го доживеала својот крај со [[Римско царство|римската]] хегемонија во Македонија по [[Битка кај Пидна|Битката кај Пидна]] во [[168 п.н.е.]].
 
== Видете исто така ==
* [[Античка Македонија]]
#redirect* [[Антигониди]]
* [[Кралеви на Античка Македонија]]
 
 
{{Кралеви на Античка Македонија}}
 
[[Категорија:Кралски семејства]]
[[Категорија:Антички македонци]]
[[Категорија:Селевкидски владетели| ]]
[[Категорија:Династии во Античка Македонија| ]]
 
[[ast:Dinastía Antígona]]
[[ca:Dinastia antigònida]]
[[el:Δυναστεία των Αντιγονιδών]]
[[en:Antigonid dynasty]]
[[es:Dinastía Antigónida]]
[[fi:Antigonidien hallitsijasuku]]
[[it:Dinastia antigonide]]
[[no:Antigoniddynastiet]]
[[pt:Dinastia dos Antígonas]]
[[simple:Antigonid dynasty]]

Прегледник