Разлика помеѓу преработките на „Тане Николов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 352 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
{{Infobox Person |
'''Тане Николов Жеков''' бил бугарски револуционер, воjвода од [[ВМОРО|Внатрешната македоно-одринска револуционерна организациjа]] а потоа лидер на [[Внатрешна Тракиска Револуционерна Организација|Внатрешната тракиска револуционерна организациjа]].
name = Тане Николов|
image = Tane nikolov.jpg |
caption = Тане Николов|
birth_date = {{birth date|1873|3|9|mf=y}} |
birth_place = [[Хасково]], [[Отоманска империја]] (денешна {{flagicon|Bulgaria}}[[Бугарија]]) |
dead=dead|
death_date = {{death date and age|1947|1|19|1873|3|9|mf=y}} |
death_place = [[Асеновград]], [[Кралство Бугарија]])
}}
 
'''Тане Николов Жеков''' бил бугарски револуционер, воjвода од [[ВМОРО|Внатрешната македоно-одринска револуционерна организациjа]] а потоа лидер на [[Внатрешна Тракиска Револуционерна Организација|Внатрешната тракиска револуционерна организациjа]].
[[Податотека:Tane nikolov.jpg|дeсно|мини|150px|Воjводата Тане Николов]]
 
Роден е на [[9 март]] [[1873]] година во [[Хасково]], [[Османлиска империја]], денеска во [[Бугарија]]. Учел во родниот град и потоа во воена служба. Во [[1902]] година ја напуштил армијата со чин подофицер.

Прегледник