Разлика помеѓу преработките на „Солунска афера“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
{{МРО}}
'''Солунската афера''' е една од најголемите провали со која се соочила [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]]. Аферата започнала во [[Солун]], постепено се проширила во [[Солунски вилает|Солунскиот вилает]] и најголемиот дел од легалните дејци на ''Организацијата'' од загрозените реони биле принудени да заминаат и да се засолнат во [[Бугарија]]. Дополнително оваа афера добива на тежина со апсењето на речиси целиот [[Централен комитет на МРО|Централен комитет]], a тоа овозможило на чело на ''Организацијата'' да застане [[бугар]]инот [[Иван Гарванов]] <ref name="VG"><small>''Ванчо Ѓорѓиев, Слобода или Смрт, Македонското националноослободително дело во Солунскиот вилает 1893 - 1903 година, Скопје, Институт за историја - Филозофски Факултет''</small></ref>.
 
 
[[bg:Солунска афера]]
 
{{МРО}}

Прегледник