Разлика помеѓу преработките на „Капан ан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 41 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
Неговата површина изнесува 1,086 м². Анот има два влеза, [[приземје]] и [[кат]]. Има вкупно 44 простории кои служеле за сместување на патниците и трговците со нивните [[карван]]и. [[Штала]]та за добитокот се наоѓала на источната страна на анот. Делот од [[чаршија]]та околу анот била наречена [[Капан чаршија]], а чешмата пред неговиот влез [[Капан чешма]]<ref>''Ayverdi Ekrem Hakki, Avrupa’da Osmanlx Mimarx Eserleri. Yugoslavya, lll cild, 3. kitab, Istanbul, 1981''</ref>.
 
По [[Скопски земјотрес 1963|земјотресот од 1963 година]], целосно е обновен во периодот од [[1971]]- до [[1973]] година. Денес во него се сместени [[занаетчиство|занаетчии]], [[трговија|трговци]] и [[угостителство|угостители]].
Денес во него се сместени [[занаетчиство|занаетчии]], [[трговија|трговци]] и [[угостителство|угостители]].
 
== Наводи ==

Прегледник