Разлика помеѓу преработките на „Капан ан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
[[Податотека:Kapan an.jpg|thumb|right|250px|Капан ан денес]]
'''Капан ан''' е конак во [[Стара скопска чаршија|старата скопска чаршија]] во [[Скопје]], изграден е во средината на [[XV век]]. Негов [[ктитор]] бил [[Иса-бег]], војвода и [[командант]] на [[Скопско краиште|Скопското краиште]]. Како ан функционирал сè до [[Втора Светска војна|Втората Светска војна]]<ref>''Лидија Кумбараџи-Богоевиќ, Османлиски споменици во Скопје, Скопје, 1998''</ref>.
Капан ан е тип на градски [[ан]]. Името го добил спред големиот јавен [[кантар]] ([[Арапски јазик|арапски]]: ''kabban'') кој бил сместен во анот или пред неговите порти и на кој била мерена увезената [[стока]]<ref>''Капан ан во Скопје, „Гласник на ИНИ“, бр. 3, Скопје, 1976''</ref>.

Прегледник