Разлика помеѓу преработките на „Долгата војна во Унгарија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Долгата војна, исто така позната и како триесетгодишната унгарска војна, тралеа од 1593...)
 
с
'''Долгата војна''', исто така позната и како '''триесетгодишната унгарска војна''', тралеа од [[1593]]-[[1604]] или [[1606]] година, помеѓу [[Хабсбуршка монархија|Хабсбуршката монархија]] и [[Османлиска империја|Османлиската империја]].

Прегледник