Разлика помеѓу преработките на „Раул Гонсалес“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 16 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: интернационален -> меѓународен, интернационални -> меѓународни
с (Бот Менува: tr:Raúl González)
с (Бот менува: интернационален -> меѓународен, интернационални -> меѓународни)
== Интернационална кариера ==
 
Раул има постигнато 44 во 102 натпревари за шпанската репрезентација. Тој го изигра својот прв интернационаленмеѓународен натпревар против [[Чешка]] во октомври 1996. Тој ја наследи капитенската лента Од Фернандо Хиеро во 2002 година. Тој има играно на 3 Светски првенства (од 1998 до 2006), и на 2 Европски (2000 и 2004). Тој има постигнато најмалку по еден кој на секое Светско првенмство на кое настапил.
 
На 27 март 1999, Раул го постигна 800<sup>тиот</sup> гол во националната историја на натпреварот против Австрија, на кој Шпанија победи со 9-0.<ref name="highbeam">[http://www.highbeam.com/doc/1P1-21462175.html SOC: Шпанија 9 Австрија 0 ] - ААП спортски вести, на highbeam.com (Дел од артиклот)</ref> после 3 и пол години Раул го постигна и 900<sup>тиот </sup> гол за Шпанија во квалификациите за ЕУРО 2004 против [[Грција]] на 7 септември 2002, на кој натпревар [[Шпанија]] победи со 2-0.<ref name="uefa2002">[http://www.uefa.com/news/kind=32/newsid=32635.html Клиничката Шпанија направи перфектен старт] - UEFA.com, 9/7/02</ref>
* [http://www.footballdatabase.com/index.php?page=player&Id=560&b=true&pn=Raúl_González_Blanco Фудбалска архива на кариери, профили и статистики]
* [http://fifaworldcup.yahoo.com/06/en/w/player/155148_RAUL.html Прифили од ФИФА светски првенств]
* [http://www.rsssf.com/miscellaneous/raul-intlg.html Раул Гонзалез Бланко - Голови во интернационалнимеѓународни натпевари]
* [http://www.rsssf.com/players/raul-in-ec.html Раул Гонзалез Бланко - Голови на европско првенство]
* [http://www.as.com/articulo/futbol/Hitzfeld/momento/ideal/fichar/Raul/dasftb/20070216dasdaiftb_13/Tes/ Интервјуто на Отмар Хитцвелд]
941.847

уредувања

Прегледник