Општество на Инките: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот менува: Референци -> Наводи
с (Бот: козметички промени)
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
'''Општеството на [[Инки]]те''' воглавно се сконцентрирало на територијата денес позната како [[Перу]] од [[1438]] до [[1533]] година. За време на тој период Инките освојувале територии и вклучиле голем дел од западна [[Јужна Америка]] во рамките на својата империја. Главен географски регион во рамките на империјата биле [[Анди]]те. Крјот на империјата бил во 1533 со убиството на [[Атахуалпа]] и воспоставувањето на шпанското колонизаторско владеење.
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања

Прегледник