Разлика помеѓу преработките на „Манга“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 6 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: Референци -> Наводи
с (Бот Додава: sh:Manga)
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
Јапонскиот збор ''манга'', буквално преведен, значи „оригинални слики“. Овој збор за прв пат дошол во секојдневна употреба при крајот на 18тиот и почетокот на 19тиот век со објавувањето на делата како сликовницата ''Shiji no yukikai'' на [[Санто Кијоден]] во 1798, ''Manga hyakujo'' на Аикава Минва во 1814, и прославената ''[[Хокусаи манга]]'' во која се содржат цртежи од скицникот на познатиот ''[[укијое]]'' уметник [[Хокусаи]].<ref name="Hokusai">{{Harvnb|Bouquillard|Marquet|2007}}</ref> [[Ракутен Китазава]] (1876–1955) прв го искористил зборот „манга“ во модерната смисла.<ref name="Manga no Jiten">{{Harvnb|Shimizu|1985|p=53–54, 102–103}}</ref>
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања

Прегледник