Разлика помеѓу преработките на „Идо“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: креиран -> создаден
с (Бот: Промена на шаблон: Инфокутија Јазик)
с (Бот менува: креиран -> создаден)
|мапа=
}}
'''Идо''' е создаден вештачки јазик создаден со цел да стане универзален втор јазик за луѓето што зборуваат со различни лингвистички позадини. Тоа се создало како по примерот на [[англиски]] и [[француски јазик]] кои се користат како лингва франка т.е. [[универзални јазици]]. За разлика од [[англиски]] кој е природен јазик, идо бил специфично дизајниран за граматички, ортографски и лексикографски правила. Идо е карактеризиран како свесно креирансоздаден вештачки јазик. Најпознат е [[есперанто]] а потоа идо е следбеник на овој јазик и се мисли кој е на второ место идо или [[интерлингва]] јазик.
== Надворешни врски ==
* [http://www.idistaro.com Idistaro.com, community site for speakers and learners of Ido]
941.847

уредувања

Прегледник