Разлика помеѓу преработките на „Епоха (астрономија)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот менува: Референци -> Наводи
с (Бот: козметички промени)
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
[[Јулијанска година|Јулијанската година]], која е наречена така по [[Јулие Цезар]] (100 п.н.е. — 44 н.е.), е година која содржи точно 365,25 дена. Јулијанската година 2000 започнува на 1 јануари 2000 година во точно 12:00 часот. Почетокот на јулијанската година се запишува со префиксот 'J' и суфиксот '.0', на пример: 'J2000.0' за почетокот на јулијанската година 2000.
 
== РеференциНаводи ==
{{Reflist}}
 
941.847

уредувања

Прегледник