Разлика помеѓу преработките на „Њу Орлеанс“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 167 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: cite web -> цитирана веб страница
с (Бот Менува: ro:New Orleans)
с (Бот менува: cite web -> цитирана веб страница)
'''Њу Орлеанс''' ({{lang-en|New Orleans}}, {{lang-fr|La Nouvelle-Orléans}}) е главно [[САД|американска]] пристанише и најголемиот град во [[Луизијана]]. Њу Орлеанс е центарот на [[Њу Орлеанс метрополенска област|метрополенската област Њу Орлеанс]], најголемиот во државата.
 
Њу Орлеанс се наоѓа во југоистокот дел на Луизијана, на [[Мисисипи (река)|реката Мисисипи]]. Градот се граничи со парохиите [[Сент Тамани Парохија, Луизијана|Сент Тамани]] (север), [[Сент Бернард Парохија, Луизијана|Сент Бернард]] (исток), [[Плакмин Парохија, Луизијана|Плакмин]] (југ), и [[Џеферсон Парохија|Џеферсон]] (југ и запад).<ref>{{citeцитирана webвеб страница | url=http://geology.com/county-map/louisiana.shtml | title=Louisiana Parish Map with Administrative Cities| accessdate=2008-03-18}}</ref><ref name="citycharter">{{citeцитирана webвеб страница | url=http://cityofno.com/portal.aspx?portal=1&tabid=9 | title=Home Rule Charter of the City of New Orleans as amended through January 1 јануари, 1996 | date=1996-01-01 | accessdate=2008-03-18}}</ref> [[Пончартрејн (езеро)|Езерото Пончартрејн]], од што има дел во градот, се наоѓа северно од градот и [[Бороње (езеро)|езерото Бороње]] се наоѓа на истокот од градот.<ref name="citycharter"/>
 
Градот е именуван по [[Филип II Орлеански]], Регентот на Франција, и е познат за негово мултикултурализам наследство<ref>{{citeцитирана webвеб страница|url=http://www.neworleansonline.com/neworleans/multicultural/multiculturalhistory/index.html | title=Multicultural History | accessdate=2008-04-26}}</ref> кујна, архитектура, музика,<ref name="pbsjazz">{{citeцитирана веб webстраница
| title=New Orleans: The Birthplace of Jazz
| work=PBS – JAZZ A Film By Ken Burns
| url=http://www.pbs.org/jazz/places/places_new_orleans.htm
| accessdate=2006-05-17}}
</ref><ref name="usinfo">{{citeцитирана webвеб страница
| title=America Savors Its Music During Jazz Appreciation Month
| work=U.S. Dept. of State – USINFO
941.847

уредувања

Прегледник