Разлика помеѓу преработките на „Големи Езера“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 39 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Големите езера преместена како Големи Езера)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
:''Оваа статија е за групата на северноамерикански езера. За африканските езера, видете [[Африкански големи езера]]. За други значења видете [[Големи езера (појаснување)]].''
 
[[Податотека:Great Lakes from space.jpg|thumbмини|350px350п|rightдесно|Големите езераЕзера од вселената.]]
[[Податотека:Great-Lakes-mk.svg|thumbмини|350px450п|Карта на Големите езераЕзера]]
 
'''Големите езераЕзера''' ([[анг.]] ''Great Lakes'') е група на пет големи [[Езеро|езера]] во [[Северна Америка]] на или блиску до границата помеѓу [[Канада]] и [[САД]]. Тие се најголемата група на [[Слатка вода|слатководни]] езера на [[Земја]]та. Системот Големи езераЕзера-[[Сент Лоренс (река)|Сент Лоренс]] е најголемиот слатководен систем во светот. Тие понекогаш се нарекуваат [[Внатрешно море|внатрешни мориња]].
 
== Езера ==
 
Големите езераЕзера се:
 
* [[Горно Езеро]] (најголемо по волумен и најдлабоко, поголемо од [[Шкотска]] или [[Јужна Каролина]])
Езерата Мичиген и Хјурон, хидролошки поврзани, понекогаш се сметаат за еден ентитет: езеро Мичиген-Хјурон. Заедно, овие езера се поголеми по површина од Горното Езеро, но помали по вкупен воден волумен.
 
Многу помалото шесто езеро, [[Сент Клер (Северна Америка)|Сент Клер]], е дел од системот на Големите езераЕзера и се наоѓа помеѓу езерото Хјурон и Ири, но не се смета за едно од "Големите„Големите езера"Езера“. Овој систем исто така ги вклучува реките кои ги поврзуваат езерата: [[Сент Мерис (Мичиген-Онтарио)|Сент Мерис]] помеѓу Горното Езеро и Хјурон, [[Сент Клер]] помеѓу Хјурон и езерото Сент Клер, [[Детроит (река)|Детроит]] помеѓу езерото Сент Клер и Ири, и [[Нијагара (река)|Нијагара]] и [[Нијагарини Водопади|Нијагарините Водопади]] помеѓу Ири и Онтарио. Езерото Мичиген е поврзано со Хјурон преку протокот [[Мекинак]]. Големи [[остров]]и и еден [[полуостров]] го делат Хјурон на самото езеро и [[Џорџиски Залив|Џорџискиот Залив]].
 
Езерата се опколени со териториите на покраината [[Онтарио]] (освен езерото Мичиген), потоа сојузните американски држави [[Минесота]], [[Висконсин]], [[Мичиген]] (освен езерото Онтарио), [[Илиноис]], [[Индијана]], [[Охајо]], [[Пенсилванија]] и [[Њујорк (сојузна држава)|Њујорк]]. Четири од петте езера се протегаат долж границата меѓу САД и Канада; петтото езеро Мичиген е целосно на територијата на САД. Реката Сент Лоренс, која ја обележува истата меѓународна граница во еден дел од својот тек, е примарен излез на овие поврзани езера и тече низ [[Квебек]], го поминува полуостровот [[Гаспе]] и се влева во [[Атлантски Океан|Атлантскиот Океан]].
 
Има околу 35,000 [[Острови во Големите езераЕзера|Големоезерски Острови]] распрскани низ езерата, вклучувајќи ги островот [[Манитулин]] во езерото Хјурон, најголемиот остров во било која копнена водена површина на Земјата, и островот [[Ројал]] во Горното Езеро, најголемиот остров во најголемото езеро.
 
 
{{Региони во светот}}

Прегледник