Бисалтија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 44 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Бисалтија''' била област во Античка Македонија по долниот тек на реката Стримон....)
 
Нема опис на уредувањето
'''Бисалтија''' била област во [[Античка Македонија]] по долниот тек на реката [[Стримон]]. Населението [[Бисалти]] живеело западно и источно од Стримон, област населена од [[Одоманти]]те и [[Едонци]]те. Според најстарото сведоштво кај [[Херодот]], така се нарекува областа околу градот [[Аргила]] (западно од Стримон).<ref>''Herodotus, 4 vols., Harvard University Press, 1960''</ref> [[Тукидид]] ја спомнува во контекст на освојувањата на македонскиот крал [[Александар I Македонски]] и проширувањето на државата до Стримон.<ref>''Thoucidides, 4 vols., Harvard University Press, 195''</ref> Во областа се наоѓаат градовите: [[Берга]], неидентификуваниот град [[Адријанопол (Бисалтија)|Адријанопол]], градот [[Евпорија]] (го спомнува [[Стефан Византиски]]) и др.<ref>''Ф. Папазоглу, Македонски градови у римско доба, Скопје, 1957''</ref> По [[Македонско-римски војни|Македонско-римските војни]] по [[148]] година, Бисалтија ѝ припаѓа на првата македонска
област, т.н. [[прва меридија]].
 

Прегледник