Разлика помеѓу преработките на „Хрвати“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 5 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
 
 
== Потекло на Хрватите ==
 
Хрватите се од [[Словени|словенско]] национално потекло.Има неколку теории во врска со Хрватскиот етноним,кој ја поврзува денешната Хрватска нација со старо иранските племиња,Готите,прото Бугарите,Хуните и Словените.
 
Хрватите се доселиле на [[Балканскиот полуостров|Балканот]] во почетокот на [[7. век|VII век]] (пред 626. година), при владеењето на [[Ираклиј]] од својата прататковина наречена ''[[Бела Хрватска]]'' која се наоѓала меѓу ''[[Бела Србија]]'' и [[Франките]]. Царот ги повикал за да ги исфрлат [[Авари|Аварите]] од [[Далмација (провинција)|Далмација]] за да се населат место нив. Од тогаш со сигурност може да зборуваме за нивната историја
 
Потеклото на називот и етноним ''Хрват'' не е тотално разјаснето, но се смета дека има корен од [[Западнословенски језици|западнословенските]] зборот ''hrbat'' - брдо, што значело дека оние кои живеat vo брдa тн. ''брдјани'' кои биле во спротивност од Пољаците тн. ''полјани'' кои живееле во поле односно во рамнина. Оваа теза добива на значење ако се зема во предвид дека [[Бела Хрватска]] се наоѓала на просторот на денешна [[Пољска|Пољске]].
 
== Историја ==
 
Иако првиот пишан документ од почетокот на [[12. век]], едно хрватско име (кнез Бранимир) е запишано веќе во [[880]]тата. година.
[[Хрватскиот језик]] во [[Средни век|Средниот век]] бил еден од петте јазици на којшто низ европските универзитети се одвивала настава: [[италијански јазик|италијански]], [[латински јазик|латински]], [[германски језик|германски]], хрватски и [[полски језик|полски]].
 
== Бројот на Хрватите во странство ==
 
Нивниот број во странство може само да се процени. Најголемите емигрантски групи живеат во западна [[Европа]], прво во [[Германија]], а потоа во [[Швајцарија]], [[Шведска]] и [[Велика Британија]]. Од останатите континенти, [[Северна Америка]] има најбројна хрватска емиграција, и тоа во [[САД|Соединетите Американски Држави]] ([[Охајо]], [[Калифорнија]]) и [[Канада]] ([[Мисисага]]), како и во [[Аргентина]], [[Чиле]], [[Перу]], [[Бразил]] и [[Боливија]]. Во Чиле најмногу Хрвати живеат во најјужниот град на светот [[Пунта Аренас]], во кој живеат 146.000 жители (2008.), од кои 50% Хрвати <ref>[http://hrvatskimigracije.es.tl/Congreso-Mundial-Croata.htm?PHPSESSID=9dfe7120e64e61da5c184f9007dcb61e Хрвати у Чилеу]</ref>
 
И во Северна и во Јужна Америка бројноста се проценува на околу милион луѓе со хрватско потекло. Постојат и важни хрватски малцинства во [[Австралија]] ([[Перт]], [[Сиднеј]]) и [[Нов Зеланд]], како и во [[Јужноафриканската Република|Јужна Африка]].
{{наводи}}
 
== Видете уште ==
* [[Теории за потеклото на Хрватите]]
 
{{Европски етнички групи}}
 
[[Категорија:Словени]]
[[Категорија:Хрвати]]
941.847

уредувања

Прегледник