Разлика помеѓу преработките на „Притока“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 6 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: sk:Prítok)
с (Бот: козметички промени)
Обратна од притоката е [[растока]]та - река која скршнува од матичната во свој ракав и тече засебно. Тие најчесто се среќаваат кај [[речна делта|речните делти]].
 
== Терминологија ==
Поимите „десна притока“ и „лева притока“ се употребуваат за положбата на притоката во однос на текот на матичната река, гледајќи низводно.
 
== Подредување и броење ==
Во [[орографија]]та, притоките се подредуваат по редослед на текот, почнувајќи од онаа најблиску до [[извор (река)|изворот]], за завршувајќи со онаа најблиску до [[речна делта|речната делта]].
Според [[Штралеров број|Штралеровиот редослед]] распоредот на притоките во [[хиерархија]] на притоки од „прв“, „втор“, „трет“ и „виш“ ред, со тоа што притоките од првиот ред се најмалите. На пример, една притока од втор ред има две или повеќе притоки од прв ред кои се соединуваат и ја сочинуваат притоката од втор ред.
 
== Видете исто така ==
* [[Растока]]
* [[Естуар]]
941.847

уредувања

Прегледник