Јован Оливер: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 318 бајти ,  пред 11 година
 
==Првите години==
 
[[Податотека:Kochani-St-George-Church.JPG|мини|десно|300п|Црквата Св. Ѓорѓи, има претпоставака дека црквата св. Димитриј која ја дарувал Јован Оливер да се наоѓа под темелите на оваа црква]]
 
Првиот сигурен податок за Оливер потекнува од времето на царот [[Стефан Душан]] кога на [[28 јуни]] [[1336]] година пред дубровничкиот кнез Никола Фалетра излегол:

Прегледник